آخوند چینی
87 بازدید
موضوع: تبلیغ
مصاحبه کننده : سروش
محل مصاحبه : تلفنی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : سایت سروش
تعداد شرکت کننده : 0

کد خبر: ۴۸۶۹جمعه ۲۲ آذر ۹۲ ساعت ۱:۱آخوند چینی

سروش؛ این روزها برخي جاها اسم آخوند چینی سر زبان‌هاست. عده‌ای می‌گویند همه چیز دیده و شنیده‌ایم الا آخوند چینی. به منظور آشنایی با آخوند چینی با مصطفی آقایی متولد دهه ۶۰ در تبریز که دانش‌آموخته حوزه علمیه اصفهان است و برخی او را اصفهانی نیز می‌خوانند . وی تا کنون در چند برنامه رسانه ملی از جمله شبکه جهانی جام جم حاضر شده است . با وی گفت‌و‌گویی انجام داده‌ایم که می‌خوانید.

چه شد که به طلبگی و خواندن دروس حوزه علاقه‌مند شدید؟

علت اصلی آن وصیت پدربزرگم بود زیرا ایشان خودشان آخوند بودند، چون پسر نداشت وصیت کرد یکی از پسران مادر من درس طلبگی بخواند؛ یعنی از روز ازل خداوند روی پیشانی من نوشت که آخوند شوم. بعد از گرفتن دیپلم در رشته ریاضی فیزیک وارد حوزه علمیه اصفهان شدم.

از اینکه روحانی شدید چه احساسی دارید؟

بسیار خوشحال و مفتخرم که آخوند شدم. کلمه صحیح برای این کسوت، آخوند است و اصطلاح روحانیت و روحانیون مربوط به مسیحیت است، این کلمه از سال ۱۳۱۷ وارد زبان ما ایرانی‌ها شد.

چرا زبان چینی یاد گرفتید؟

  با زبان انگلیسی و فرانسوی هم آشنا هستم ولی مبلّغ ایرانی مسلمان که به زبان چینی آشنا باشد تاکنون در دنیا نداشته‌‌ایم، به همین دلیل زبان چینی را یاد گرفتم. از آنجا که چین کشوری کمونیستی است بیشتر ترغیب شدم زبان چینی یاد بگیرم و مستقیم با طرز تفکر آنها آشنا شوم؛ در ضمن چین بیش از ۱۰۰ میلیون مسلمان دارد. یک‌پنجم مردم دنیا به زبان چینی صحبت می‌کنند و این زبان کاربرد زیادی در زمینه‌های مختلف از جمله در اقتصاد جهانی دارد.

در جایی گفته‌اید کار اصلی شما واردات و صادرات است، در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید؟

بله، من در زمینه واردات و صادرات کار می‌کنم. خدا را شاکر هستم که سرمایه خوبی هم از این راه به دست آورده‌ام که در بانک آخرت پس‌انداز می‌شود! منظورم از واردات و صادرات کالای مادی نیست، بلکه اخلاق، رفتار و منش اسلامی را صادر و مسلمان وارد مذهب شیعه می‌کنم. دین ما فرهنگ ماست، در چین هر وقت در مورد فرهنگ ایران از من سؤالی می‌شود نمونه‌های دینی مثال می‌زنم چون فرهنگ چیزی جدا از آداب و رسوم، باورها و اعتقادات و روش زندگی نیست، باورها و اعتقادات هم تشکیل‌دهنده دین هستند. اخلاق رسول اکرم زبانزد خاص و عام است و این بزرگوار ۴۰ سال در کنار مردم زندگی کرد بعد به حکم پروردگار به پیامبری مبعوث شد؛ یعنی دین ما دایره‌المعارف اخلاق و سبک زندگی است. شاخص دین مبین اسلام، پیامبر اکرم (ص) و امامان معصوم هستند. وظیفه هر مسلمانی عرضه کلام ائمه اطهار است زیرا این بزرگان فرموده‌اند: «کلام ما را عرضه کنید پیرو ما می‌شوند»، من هم از طریق اخلاق، دین مبین اسلام را

صادر می‌کنم.

در کشور چین با همین لباس تردد می‌کنید؟

بعضی مواقع همین لباس آخوندی را می‌پوشم و گاهی با لباس شخصی هستم. البته چینی‌ها وقتی من را با لباس آخوندی می‌بینند، در وهله اول فکر می‌کنند نوعی لباس محلی و سنتی پوشیده‌ام، وقتی برای آنها توضیح می‌دهم که هر کسی نمی‌تواند چنین لباسی بر تن کند و باید مراحلی در علوم دین اسلامی را بگذراند تا اجازه پوشیدن چنین لباسی به وی داده شود آن موقع با قداست خاصی به لباس نگاه می‌کنند. به نظرم همین جلب توجه کردن لباس آخوندی خودش بهترین وسیله برای معرفی دین اسلام است زیرا ابتدای هر کاری به مقدمه نیاز دارد تا سر حرف باز شود.

از اینکه معروف به آخوند چینی هستید چه احساسی دارید؟

 از شنیدن واژه آخوند چینی بسیار خرسند می‌شوم چون کلمه آخوند فقط به مذهب شیعه تعلق دارد؛ در ضمن فرقی ندارد اهل تبریز یا اصفهان باشم، مهم این است که آخوند مسلمان ایرانی هستم. حالا بگویند آخوند چینی، چیزی که از اسلام کم نمی‌شود، بلکه از این طریق می‌کوشم بر مسلمانان نیز افزوده شود.

آیا علاقه‌مند هستید فرزند یا فرزندان شما در آینده مبلّغ دین شوند؟

عشق من این است که اگر صاحب هزار فرزند هم شوم همه آنها آخوند بشوند.

خاطره‌ای از معرفی خود به عنوان آخوند چینی دارید؟

چندی پیش مهمان یک شبکه برون‌مرزی بودم، مجری قبل از شروع برنامه از من پرسید چه شد که اسلام آوردید و آخوند شدید؟ در جواب او با خنده گفتم: ما نسل در نسل شیعه هستیم ولی به اسم آخوند چینی معروف شده‌ام.

چینی‌ها معروف هستند که خیلی خوب کپی‌برداری می‌کنند، فکر می‌کنید در مورد شما چنین اتفاقی بیفتد؟!

امیدوارم که چینی‌ها در این زمینه بسیار بسیار کپی‌برداری کنند و روزی فرابرسد که آخوندهای چینی خودشان مبلّغ دین مبین اسلام در جهان شوند.

چه شد که قبول کردید در برنامه «روایت شیدایی» شرکت کنید؟

در هر برنامه‌ای که بتوانم با مردم راحت صحبت کنم و حرف دلم را بزنم حتماً شرکت می‌کنم تا دیگران بیاموزند که یک آخوند چه وظیفه‌ای بر عهده دارد. برای انجام کارهای ارشادی باید فراتر از مرزهای جغرافیایی گام برداشت زیرا اسلام دینی جهان‌شمول و آخرین دین کامل دنیاست.

از چه سالی مبلّغ دین اسلام در کشور چین شدید؟

 سال ۲۰۰۸ زبان چینی را یاد گرفتم و  سال ۲۰۰۹ به چین سفر کردم. علاوه بر اینکه احکام دین اسلام را برای مسلمانان چینی بازگو کردم و در برخی موارد اشکالات شرعی آنها برطرف شد، خوشبختانه تعداد کثیری هم با اسلام آشنا شدند و یک نفر چینی هم مسلمان شد.

الان حدود دو سال است که مشغول تدریس در دانشگاه هستم. در مواردی خاص در طول سال به چین سفر می‌کنم ولی با این دوستان از طریق ایمیل در ارتباط هستم. هیچ‌گاه هدف اصلی خودم را که انجام کار ارشادی است، فراموش نمی‌کنم.

در کدام دانشگاه تدریس می‌کنید؟

در دانشگاه اصفهان، علائم نوشتاری و متن‌خوانی چینی تدریس می‌کنم. دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه هم در دانشگاه سمنان زبان چینی تدریس می‌کنم.

می‌گویند یادگیری زبان چینی سخت است، شما چه نظری دارید؟

یاد گرفتن هر چیزی سخت است اما وقتی هدف بزرگی داشته باشی هر سختی به آسانی و شیرینی بدل می‌شود و رنج آن را به جان و دل قبول می‌کنی. به قول شاعر نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود...

آیا زبان چینی گنج شماست؟

بله، در راه رسیدن به هدفم که همانا ترویج دین اسلام است مرا یاری می‌دهد و می‌توانم با یک‌پنجم مردم جهان ارتباط کلامی برقرار کنم و فرهنگ اسلام را اشاعه بدهم. یکی از دوستان به من می‌گوید تو دل شیر داری که وسط کمونیست‌های چینی دم از اسلام می‌زنی. به او گفتم وقتی هدف مقدس و الهی است، خداوند خودش کمک می‌کند؛ در ضمن من با عمل خودم دین اسلام را معرفی می‌کنم.

فکر نمی‌کنید اگر در ایران کار دینی انجام دهید بهتر از چین باشد؟

در ایران مبلّغ هست ولی مسلمانان چینی که بیش از ۱۰۰ میلیون نفر هستند گاهی ابتدایی‌ترین اعمال شرعی خود را اشتباه انجام می‌دهند