آخوند چینی!
48 بازدید
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

اخبار فرهنگي

یکشنبه, 08/05/1392 - 11:53 — modir

آخوند چيني!

حجت‌الاسلام عسگر آقايي، كارشناس و مبلغ موفق ديني در كشور چين، در گفتگويي به شرح فعاليت‌هاي خود پرداخت كه خلاصه آن چنين است:

مستندسازي براي ساخت مستند از كتابخانه به بنده مراجعه كرد و با ديدن زندگي تبليغي من، پروژه خود را به مستند تبليغي بنده با نام «سفيران هدايت» تغيير داد. در جشنواره فيلم روحانيت و جشنواره مردمي عمار اين مستندساز عنوان آن فيلم را به «آخوند چيني» تغيير داد و از آن به بعد نزد اصحاب رسانه به «آخوند چيني» شهرت پيدا كردم. وبلاگي براي تبليغ اسلام با عنوان «دين اسلام مذهب شيعه» به زبان چيني راه‌اندازي نمودم. در اين وبلاگ بيش از ۲۵ هزار صفحه در مورد اسلام، شيعه و ايران است. براي اينكه مخاطبان حتي بدون اينترنت هم بهره ببرند محتويات را در فايل ورد ريختم و پي‌دي‌اف گرفتم و با نرم‌افزار اوتوران‌سازي منويي براي آن قرار دادم و اين «اولين كتابخانه ديجيتال شيعه» شد كه شامل مباحث كلي قرآن، حديث، اهل‌بيت، اعتقادات، فقه، ايران و فرهنگ لغات بود. براي اينكه مخاطبان اين محتويات را هميشه همراه داشته باشند، اين كتابخانه چندكاربري را ساختم و قسمت آموزش زبان چيني براي فارسي‌زبان‌ها و آموزش زبان فارسي براي چيني‌ها قرار دادم. با اين نرم‌افزار، در جشنواره ايده‌هاي نو تبليغي در بخش رسانه‌هاي ديجيتال، رتبه دوم كشوري را به دست آوردم.

به اين خاطر كه زبان يك‌پنجم مردم دنياست و مي‌توان با يك‌پنجم مردم دنيا ارتباط برقرار كرد، اين زبان را با تمام سختي‌هايي كه دارد ياد گرفتم. از سويي كشور چين، كمونيستي است و در آنجا براي تبليغ اسلام به خصوص شيعه كاري نشده، لذا آموزش را براي تبليغ بهتر دنبال كردم. بعد از آموزش در سال ۲۰۰۹م مصمم شدم كه اين مسير را ادامه بدهم؛ زيرا مردمي را در چين مي‌ديدم كه با وجود سابقه شيعه بودن، شيعه بودن خودشان را فراموش كرده‌اند.

مسلمانان چين بيش از ۱۰۰ ميليون هستند؛ حال آنكه متأسفانه از طرف دولت اين آمار ۳۳ ميليون اعلام شده است! طبق سرشماري سال۱۹۳۶، تعداد جمعيت چين۴۵۲ ميليون و ۴۶۰ هزار تن بود و مسلمانان ۴۷ ميليون و ۴۳۷ هزار تن؛ اكنون جمعيت مردم چين يك ميليارد و ۴۰۰ ميليون تن شده اما تعداد مسلمانان را ۲۳ ميليون اعلام كرده‌اند!! اين تناقض دارد زيرا جمعيت ۵۰ ميليوني وقتي سه برابر مي‌شود به ۲۳ ميليون تنزل پيدا نمي‌كند! در حالي كه چيني‌ها بايد تك‌فرزندي باشند اما اين قانون براي مسلمانان مطرح نيست و اغلب مسلمانان بيش از يك فرزند دارند. (مليت‌هاي مسلمان شامل: قزاق، تاجيك، قرقيز، ازبك، تاتار، سالار، هويي، اويغور، بائوآن و دانگ جيانگ). در ميان مسلمانان ۱۷ميليون شيعه با فرقه‌هاي مختلف وجود دارد؛ اما شيعيان دوازده امامي چين ۳ ميليون نفر هستند.

بنا به فضاي گسترده كشور چين نياز است كه بيش از ۳۰۰ طلبه ايراني مسلط به زبان چيني فعاليت‌هاي تبليغي داشته باشند؛ اما متأسفانه تعداد مبلغان ايراني كه مسلط به زبان چيني هستند به تعداد انگشتان دست هم نمي‌رسند! منبع: ايكنا