آخوند چینی‌ دات کام!
61 بازدید
موضوع: تبلیغ
مصاحبه کننده : همشهری آیه
محل مصاحبه : تهران نمایشگاه بین المللی قران
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : همشهری
تعداد شرکت کننده : 0

آخوند چینی‌ دات کام!

روز اول که عنوان «آخوند چینی» به گوشمان خورد، فکر ‌کردیم «آخوند چینی» یک روحانی از سرزمین چشم‌بادامی‌هاست اما او نه اهل چین است و نه هیچ‌یک از بستگانش در چین زندگی می‌کنند بلکه یک روحانی ایرانی است که تمام هم و غمش ‌را گذاشته تا اسلام را در چین تبلیغ کند

همشهری آیه/شماره 18

روز اول که عنوان «آخوند چینی» به گوشمان خورد،  فکر ‌کردیم «آخوند چینی» یک روحانی از سرزمین چشم‌بادامی‌هاست اما او نه اهل چین است و نه هیچ‌یک از بستگانش در چین زندگی می‌کنند بلکه یک روحانی ایرانی است که تمام هم و غمش ‌را گذاشته تا اسلام را در چین تبلیغ کند.

حجت‌الاسلام عسکر آقایی فعالیت‌های تبلیغی ‌خارجی خود را برای اولین بار با راه‌اندازی یک وبلاگ شیعی به زبان چینی آغاز کرد و تا‌کنون چندین بار برای‌ تبلیغ دین اسلام به چین سفر کرده و به همین دلیل به «آخوند چینی» معروف شده. او که متولد سال‌های نخست دهه شصت است هم‌اکنون در‌س خارج فقه می‌خواند‌ و در دوره کارشناسی ارشد شیعه‌شناسی مرکز تخصصی حوزه علمیه اصفهان تحصیل می‌کند.

چرا به شما «آخوند چینی» می‌گویند؟ مگر قبل از شما هیچ روحانی دیگری برای آموزش یا تبلیغ دین به چین سفر نکرده بود؟ 
 وقتی تصمیم گرفتم زبان چینی را یاد بگیرم استادی از طرف سازمان تبلیغات اسلامی به اصفهان آمد تا زبان چینی را به تعدادی از طلبه‌ها آموزش دهد. در ابتدای دوره ۲۴ طلبه بودیم. بعد از گذشت دو ترم ۱۴ نفر شدیم و زمانی که برای دوره تکمیلی به دانشگاه پکن رفتیم تعداد ما به 8 نفر رسید و تا امروز تقریبا همین تعداد باقی مانده‌ایم.

علت اینکه از میان این 8 نفر فقط به من «آخوند چینی» می‌گویند این است که از‌‌ ابتدای یادگیری زبان چینی در سال ۲۰۰۸ اولین وبلاگ شیعه به زبان چینی را راه‌اندازی کردم و در فضای مجازی در زمینه تبلیغ اسلام و مذهب شیعه فعالیت می‌کنم. بعد از آن در سال ۲۰۱۰ بود که از طرف سازمان ملی جوانان برای شرکت در اکسپوی شانگهای که درواقع المپیک فرهنگی همه کشورهای دنیاست رفتم و وارد کار تبلیغ دین شدم.

 چرا زبان چینی را انتخاب کردید؟ 
  در سال ششم طلبگی یادگیری زبان فرانسه را شروع کردم. دو ترم در این رشته تحصیل کردم و با توجه به تحقیقاتی که درباره تعداد دانش‌آموخته‌های زبان‌های خارجی انجام داده بودم متوجه شدم که افراد زیادی زبان فرانسه را آموخته‌اند و در زمینه تبلیغ معارف دینی به زبان فرانسه مشکلی وجود ندارد. به همین دلیل تصمیم گرفتم زبانی را یاد بگیرم که کمتر مبلّغی وارد آن شده تا بدین‌وسیله بیشتر و بهتر به دین اسلام خدمت کنم.

 بعد از سفری که برای آموزش زبان به کشور چین داشتید باز هم به این کشور رفتید؟ 
 بله، سال ۲۰۱۱ میان 10 نفر از مبلّغین زبان چینی یک المپیاد علمی برگزار شد و من به‌عنوان برگزیده آن باید دوره آموزشی دیگری را در دانشگاه «BLCU» می‌گذراندم. برای همین دوباره به این کشور سفر کردم و بعد از شرکت در این دوره و موفقیت در آزمون پایانی آن مدرک آموزشی دیگری را از این دانشگاه دریافت کردم. البته برای رفتن در این دوره مشکلاتی داشتم که به لطف خدا رفع شد.

 چه مشکلاتی؟ 
 برای ثبت نام در دانشگاه «BLCU» لازم بود مبلغی را به حساب این دانشگاه واریز می‌کردم و از سوی دیگر یک فرد چینی‌الاصل ضامنم شود و برایم دعوتنامه بفرستد. حدودا سه ماه قبل از این ماجرا یکی از گردشگران چینی که به اصفهان آمده بود از طریق پست الکترونیکی‌ام با من ارتباط برقرار کرد و از من خواست او را به‌عنوان راهنما همراهی کنم.

من هم خواسته او را پذیرفتم و زمان بازدید از آثار باستانی وی را همراهی کردم. بعد از اتمام کار وقتی خواست حق‌الترجمه‌ام را بپردازد قبول نکردم و به او گفتم به‌عنوان یک مسلمان دوست دارم آثار ملی و مذهبی ایران را به تو معرفی کنم. او بسیار تشکر کرد و به کشورش برگشت. بعد از سه ماه که قرار شد یک فرد چینی‌الاصل ضامن تحصیل من در دانشگاه «BLCU» شود، از طریق اینترنت با‌‌ آن فرد تماس گرفتم و ماجرا را برایش شرح دادم.

چند ساعتی نگذشته بود که به من خبر داد مبلغ را به حساب دانشگاه مورد نظر واریز کرده و به‌عنوان ضامن، کارهای من را در آن دانشگاه انجام داده.‌‌ همان موقع تصویر عینی شعر «تو نیکی می‌کن و در دجله انداز/ که ایزد در بیابانت دهد باز» را به چشم دیدم.

 درباره و‌بلاگتان حرفی نزدید! 
 حدودا ۳۵ هزار صفحه مطلب درباره اسلام، مذهب شیعه و کشور ایران در وبلاگم بارگذاری شده. علاوه بر این بخش آموزش زبان چینی را هم در این وبلاگ راه‌اندازی کرده‌ام تا افرادی که به چین سفر می‌کنند بتوانند به سوالات احتمالی مردم آنجا درباره ایران و اسلام پاسخ دهند. البته این بخش به مردم چین کمک می‌کند تا معنی کلمات را به زبان فارسی یاد بگیرند. آشنایی با نهج‌البلاغه، احکام شرعی مراجع تقلید و خاطرات سفر به کشور چین از دیگر بخش‌های این وبلاگ است.

خاطره‌ای از سفر به چین دارید؟ 
 در شهر «لینسیا»ی چین که به «مکه چین» معروف است تقریبا 3 هزار مسجد وجود دارد. در یکی از سفرهایم به چین به این شهر سر زدم تا با مردم مسلمان آنجا و فرهنگ‌شان آشنا شوم. یکی از روز‌ها نزدیک اذان ظهر در محوطه مسجدی در حال قدم زدن بودم که خانم مسنی ‌سمت من آمد و درباره لباس روحانیتی که به تن داشتم سوال کرد.

برایش توضیح دادم که این لباس مربوط به دین اسلام است. وقتی او متوجه شد که بخشی از علوم اسلامی را مطالعه کرده‌ام از من خواست بعد از نماز به خانه‌اش بروم و چند ساعتی میهمانش باشم. ابتدا نمی‌خواستم قبول کنم. چون می‌ترسیدم بهایی یا کافر باشد و قصد جانم را کند. بعد از اقامه نماز، در محوطه مسجد با چند جوان مسلمان چینی سرگرم گفت‌وگو شدم اما متوجه شدم آن خانم همچنان منتظر است.

این بود که دعوتش را قبول کردم. بعد از گذشتن از کوچه‌های تو در تو به خانه‌ای قدیمی رسیدیم. داخل حیاط کوچک خانه که شدم، پیرمردی را دیدم که مشغول تلاوت قرآن بود. با او سلام و احوالپرسی کردم. در حین صحبت متوجه شدم او یکی از علمای مسلمان چین است. این دیدار ثمرات و برکات بسیار زیادی برایم داشت و باعث شد با آداب و رسوم مسلمانان چینی آشنا شوم. جالب اینکه بسیاری از مسلمانان چینی با وجود داشتن مذهب سنی، علاقه و ارادت خاصی به امیرالمومنین علی‌g دارند و زمان تولد و شهادت آن حضرت مراسم مولودی و عزاداری برگزار می‌کنند.

 ‌در برنامه مستندی که از فعالیت‌های شما تهیه شده بود ‌برای اولین بار از اصطلاح «آخوند چینی» استفاده شد. ماجرای آن برنامه چه بود؟ 
 محمدتقی رحمتی می‌خواست از آثار نفرات بر‌تر «جشنواره ایده‌های نوین» که من رتبه دوم آن را کسب کرده بودم برنامه مستند تهیه کند. او با دیدن زندگی تبلیغی من، مستند کتابخانه دیجیتال شیعه را به زندگی تبلیغی من اختصاص داد و با عنوان «سفیران هدایت» در تلویزیون پخش کرد. این مستند که «آخوند چینی دات کام» نام داشت به جشنواره‌های فیلم روحانیت و فیلم عمار فرستاده شد.

 در ایران هم فعالیت‌های تبلیغی دارید؟ 
 بله، علاوه بر تحصیل و تدریس کار تبلیغ را هم انجام می‌دهم. به‌عنوان مثال در ماه محرم در میدان امام اصفهان، همراه دوستان غرفه‌ای را به نام «خیمه گردشگران خارجی» برپا می‌کنیم. در این غرفه به معرفی اسلام و اهل بیتb به زبان‌های مختلف می‌پردازیم. البته چند نفر از دانشجویان و طلبه‌ها هم در این کار با ما همکاری می‌کنند.